• Nasza szkoła

        • SZKOŁA PODSTAWOWA

          IM. OLIMPIJCZYKÓW POLSKICH W KRZYMOWIE

                    Szkoła Podstawowa w Krzymowie powstała w 1946 roku. W październiku 2004 r. nasza szkoła otrzymała dumne imię Olimpijczyków Polskich. Jednakże sam wybór patrona naszej szkoły poprzedzony był prawie dwuletnimi przygotowaniami. W roku szkolnym 2002/2003 wspólną decyzją Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego ustalono, że należy wybrać odpowiedniego kandydata na patrona naszej szkoły. W demokratycznych wyborach, które przeprowadzono 17 czerwca 2003 r. wyłoniono zwycięzców- Olimpijczyków Polskich.  Jak to się stało, że nasza szkolna społeczność wybrała właśnie takich kandydatów na swoich przedstawicieli? Z pewnością przyczynił się do tego fakt, że nasza szkoła propaguje sportowy tryb życia opartych na zasadach fair play. Duch sportowy towarzyszy naszej placówce na co dzień, ponieważ uczy dojrzałości społecznej, szacunku do przeciwnika i budzi wiarę we własne siły.

                    Nasza szkoła wciąż się zmienia, wychodząc naprzeciw potrzebom naszych uczniów. Zmiany w naszej szkole w ostatnich latach odbywały się na wielu płaszczyznach. Zmienił się jej wygląd i otoczenie, w tym nowa elewacja i plac zabaw, a sale zostały wzbogacone w pomoce dydaktyczne. Dysponujemy teraz nowoczesnym sprzętem komputerowym i audiowizualnym.

                   Największe zmiany, jakie dokonały się w szkole dotyczą jej funkcjonowania. Włożyliśmy mnóstwo pracy w to, by poprawić jakość kształcenia w naszej szkole. W roku szkolnym 2009/2010 przystąpiliśmy do ogólnopolskiego programu „Z małej szkoły w wielki świat”. Trwał on do października 2013r. Udział w projekcie sprawił, że szkoła stała się atrakcyjniejsza dla uczniów, a nauczyciele poznali nowe, aktywne metody pracy i odbyli mnóstwo szkoleń, wzbogacając swoją wiedzę i umiejętności dydaktyczne.

          Szkolenie głównie dotyczyły Oceniania Kształtującego, które jest  elementem pracy metodą projektu. Nasi pedagodzy przeszli cykl spotkań z edukatorem, by nauczyć się, jak oceniać i pomóc w nauce swoim uczniom.

                    Starania naszej szkoły przynoszą efekty! Sprawdzian Szóstoklasisty idzie naszym uczniom z roku na rok coraz lepiej. Dzieci są wdrożone do pracy metodą projektu, przychodzi im ona z łatwością. Nasza szkoła jako jedyna szkoła podstawowa w gminie wprowadza w/w nowatorskie metody uczenia się. Dlatego też 6 czerwca 2014 r. nasza gmina została wyróżniona za takie działania w naszej placówce. Dyrektor naszej szkoły, Pani Halina Puchalska odebrała przyznany gminie tytuł – „Samorząd Przyjazny Szkole Rozwijającej Uczenie Się Uczniów”.

                    Zachęceni efektami, jakie daje praca metodą projektu postanowiliśmy kontynuować taki rodzaj prowadzenia zajęć i systematycznie realizować go w naszej placówce.

                     W roku szkolny 2014/2015 realizowaliśmy w naszej szkole innowację pedagogiczną zgłoszoną i zarejestrowaną w Kuratorium Oświaty w Szczecinie, pod nazwą „Szkoła przyjazna dzieciom i rodzicom". Celem innowacji był rozwój i doskonalenie umiejętności praktycznego zdobywania wiedzy z zakresu wszystkich edukacji określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla I i II etapu edukacyjnego oraz poprawa jakości pracy szkoły i podniesienie efektywności kształcenia i wychowania. Innowacja ta umożliwia promowanie uczenia się i rozwijania kreatywności dzieci poprzez udział w zajęciach prowadzonych metodą projektu edukacyjnego w grupach zróżnicowanych wiekowo (międzyoddziałowych klas I-III i IV-VI) oraz stosowanie oceniania kształtującego. Prowadzone w ten sposób zajęcia przyczyniają się do integracji dzieci z różnych klas. Dzięki wdrożeniu innowacji uczniowie rozwijają kompetencje społeczne, umiejętność pracy w grupie, korzystania z zasobów ludzkich, budowania wysokiej samooceny, a także poczucie odpowiedzialności, konsekwencji, dyscypliny, obowiązkowości i wytrwałości w realizacji zaplanowanych zadań.

                       Działalność innowacyjna polega na realizowaniu zajęć w formie Tygodnia projektowego, po jednym w każdym półroczu (2 w ciągu roku). W roku szkolnym 2014/1015 zrealizowane zostały dwa projekty: jeden w listopadzie pod nazwą „Dzieci są ważne i mają swoje prawa" dotyczący praw dziecka, drugi w kwietniu pod nazwą „Nie pozwolimy aby zasypały nas odpady" poruszający problem odpadów w gospodarstwach domowych i ich segregacji.

                     Wychodzimy naprzeciw naszym uczniom, zachęcamy ich do samodzielnej kreatywnej pracy. Bierzemy udział w wielu konkursach, wspólnie organizujemy zajęcia pozalekcyjne, uroczystości i zabawy. Często zapraszamy gości. Współpracujemy z naszą społecznością.

          Jesteśmy zawsze otwarci na nowe pomysły i pełni zapału do pracy.