Uzasadnienie wyboru patrona
W roku szkolnym 2002/2003 została podjęta wspólna decyzja Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego o tym, że Szkoła będzie ubiegać się o nadanie imienia. Potem przez jakiś czas uczniowie, rodzice i nauczyciele zgłaszali propozycje swoich kandydatów na patrona szkoły. W styczniu, spośród wszystkich kandydatów, zostały wybrane trzy najczęściej powtarzające się tj. Jan Brzechwa, Mikołaj Kopernik, Olimpijczycy Polscy.
W ciągu II semestru roku szkolnego 2002/2003 prowadziliśmy prace nad przybliżeniem trójki kandydatów poprzez: gazetki w klasach, pogadanki, konkursy np. o twórczości Jana Brzechwy, czytelniczy, plastyczny. Przygotowano również stałe ekspozycje ścienne. Demokratyczne wybory, zorganizowane przy udziale rodziców, odbyły się 17 czerwca 2003 r. Znaczną przewagą głosów wybrano kandydaturę Olimpijczyków Polskich.
O wyborze takiego patrona mógł przesądzić fakt, że w naszym środowisku sport jest bardzo popularną formą spędzania wolnego czasu. Niewątpliwie ważne jest również to, że dzieci często i chętnie biorą udział w różnego rodzaju zawodach sportowych, nierzadko zajmując czołowe miejsca. Tak duże zainteresowanie sportem spowodowane jest tym, że może go uprawiać każdy i prawie każdy ma szanse na zwycięstwo. Życie sportowe uczy, że wszyscy mają równe prawa a tradycje rycerskie, które kiedyś wpływały na osobowość ludzi, mają odzwierciedlenie na boisku. Cenne jest również to, że rywalizacja sportowa w duchu fair play rozwija pozytywne cechy osobowości, dostarcza dzieciom doświadczeń, przyśpiesza dojrzałość społeczną, budząc wiarę we własne siły i poczucie przynależności do grupy. Sport uczy także tolerancji do przeciwnika. Wszyscy uważamy, że są to cenne wartości i umiejętności, w które powinien być wyposażony każdy człowiek.
Szkoła posiada salę gimnastyczną, która stanowi doskonałe zaplecze do rozwijania zainteresowań sportowych uczniów, a także młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, która często z niej korzysta. To właśnie szkoła odgrywa w naszej miejscowości rolę ośrodka kulturalnego a wszelkiego rodzaju zawody i rozgrywki sportowe cieszą się dużą popularnością. W trakcie takich spotkań dzieci, młodzież i rodzice aktywnie spędzają czas, integrują się i choć na chwilę zapominają o problemach.
Uważamy, że idee olimpijskie są skarbnicą wartości, które wzbogacają osobowość i wiedzę o świecie. Mają one także duże znaczenie w kontaktach międzyludzkich, bo uczą jak działać w grupie. Potwierdzeniem tych słów jest ogromne zaangażowanie uczniów, rodziców i nauczycieli w prace poprzedzające nadanie imienia.