Duży nacisk na rozwój kompetencji czytelniczych, które są jednym z podstawowych kierunków realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2016/2017 ma świadczyć o tym jak wielkie znaczenie ma dla Minister Edukacji Narodowej promowanie czytelnictwa oraz jak dużą wagę przykłada się do roli i znaczenia bibliotek szkolnych.
W tym roku szkolnym, podążając za wskazaniami polityki oświatowej w szkole w Krzymowie prowadzono szereg dodatkowych akcji i przedsięwzięć mających na celu promowanie czytelnictwa.
Nauczycielka nauczania zintegrowanego i nauczycielka języka polskiego wprowadziły tzw. wieże czytelnicze i piramidy czytelnicze. Każde dziecko musiało codziennie w domu czytać przez określony czas- dostosowany do wieku. Wykonanie tego zadania- rodzic dziecka poświadczał własnoręcznym podpisem. Następnie uczeń przyklejał lub zamalowywał kolejną cegiełkę w swej wieży lub piramidzie. Każdy, kto ukończył zadanie otrzymywał nagrodę, którą sam sobie wybierał z tajemniczego pudełka.
Uczniowie klasy III prowadzili tzw. kieszonki lektur, gdzie wkładali informacje na temat przeczytanych książek.
Nauczycielka języka polskiego w kl. V-VI prowadziła tzw. środowe czytanie. W każdą środę wybrany uczeń lub ochotnik czytał kolejny fragment powieści dla młodzieży. Musiał się wcześniej do tego przygotować, by zrobić to najlepiej jak potrafi i zaciekawić słuchaczy. Czasami uczniowie mieli opowiedzieć lub napisać swoją wersję kolejnych wydarzeń. Później następowało porównanie.
Inicjatorką szkolnej akcji „Bostońskie czytanie” była nasza bibliotekarka Pani Iwona Surmacz. W każdej klasie nauczyciel codziennie czytał fragmenty powieści, baśni, legend, itp.
Jak co roku wzięliśmy udział w Sztafecie Literackiej, podczas której czytaliśmy fragmenty dzieł Aleksandra Fredry. Niestety z powodu projektu realizowaliśmy to zadanie w innym czasie.